Legendárny maďarský futbalista Ferenc Puskás by mal 90 rokov

02.04.2017 Celý región

Budapešť/Bratislava 31. marca (TASR) - Legendárny maďarský futbalista Ferenc Puskás by sa v nedeľu 2. apríla dožil 90 rokov.

Jeden z najlepších futbalistov na svete patril k hviezdam maďarskej reprezentácie, za ktorú v rokoch 1945-1956 nastúpil na 84 zápasov a strelil 83 gólov a španielskeho klubu Real Madrid (1958-1966), v drese ktorého v 180 zápasoch nastrieľal 156 gólov.

Počas svojej aktívnej kariéry ako hráč Kispestu neskôr Honvédu Budapešť, reprezentant či hráč kráľovského Realu rozvlnil sieť súperových bránok 514 krát.

V roku 1999 zvolili Puskása za šiesteho najlepšieho hráča 20. storočia po Pelém, Johanovi Cruyffovi, Franzovi Beckenbauerovi, Alfredovi Di Stefanovi a Diegovi Maradonovi.

Od roku 2009 udeľuje Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) cenu Ferenca Puskása pre hráča, ktorý strelil najkrajší gól v uplynulom kalendárnom roku. V roku 2012 ju získal Slovák Miroslav Stoch.

V čase, keď reprezentoval Puskás Maďarsko, patrila maďarská reprezentácia k najlepším tímom na svete. Puskás ako kapitán tvoril spolu so Zoltánom Cziborom, Sándorom Kocsisom, Józsefom Bozsikom a Nándorom Hidegkutim kostru tímu, ktorý neprehral rekordných 32 zápasov v rade.

Do futbalovej histórie sa zapísal dátum 25. november 1953, keď do kolísky futbalu Anglicka pricestovala maďarská reprezentácia vedená kapitánom Puskásom, o ktorom si Angličania s úškrnom na tvári hovorili, že je malý, má nadváhu a vie hrať iba ľavačkou. Smiech anglických hráčov a fanúšikov prešiel už v úvode zápasu. Neprešla totiž ani úvodná minúta a Puskás vymyslel akciu, po ktorej sa lopta dostala k Hidegkutimu a ten strelil prvý gól zápasu. Angličania napokon prehrali 3:6 a dva góly po futbalových finesách strelil aj Puskás. Maďarsko sa stalo prvou krajinou, ktorá zdolala Anglicko na jeho domácom štadióne vo Wembley.

Ferenc Puskás sa narodil 2. apríla 1927 v budapeštianskej mestskej časti Kispest. Pôvodne sa volal Ferenc Purczeld, ale jeho otec, keď mal Ferenc 10 rokov, zmenil priezvisko rodiny na Puskás. S futbalom začínal v miestnom klube Kispest, kde pôsobil ako tréner jeho otec. Klub sa po roku 1949 dostal pod patronát ministerstva obrany a premenoval sa Honvéd Budapešť. Ako hráč vojenského Honvédu dostal aj vojenskú hodnosť majora a prischla mu prezývka "cválajúci major". Kanonierskymi schopnosťami dopomohol Honvédu k piatim majstrovským titulom a štyrikrát sa stal najlepším strelcom najvyššej maďarskej ligovej súťaže.

Reprezentačný debut si odkrútil v roku 1945 proti Rakúsku. V zápase strelil svoj prvý reprezentačný gól a veľmi rýchlo sa stal lídrom reprezentácie a jedným z najobľúbenejších maďarských hráčov. Aj jeho zásluhou zažila maďarská reprezentácia v 50. rokoch 20. storočia najlepšiu éru. Maďari sa stali v roku 1952 olympijskými víťazmi, keď vo fínskych Helsinkách vo finále zdolali vtedajšiu Juhosláviu 2:0.

V roku 1953 doviedol kapitán Puskás svoj tím nielen k legendárnemu víťazstvu nad Anglickom, ale aj k titulu majstrov Európy, keď Maďari v rímskom finále porazili domáce Taliansko 3:0. Puskás bol navyše s 10 gólmi najúspešnejší strelec šampionátu. Maďarsko sa v roku 1954 prebojovalo aj do finále majstrovstiev sveta, ale v bernskom finále vo Švajčiarsku prehralo s vtedajšou Spolkovou republikou Nemecko (SRN) 2:3.

Potom prišiel pre Maďarsko krvavý rok 1956. Puskásov Honvéd vycestoval na zápas Pohára európskych majstrov (PEM). V prvom kole Honvéd prehral so španielskym Athleticom Bilbao. Kým sa hráči Honvédu stihli vrátiť domov, vypukla v Maďarsku revolúcia. Krvavo potlačená revolúcia vzala Maďarom nielen slobodu, ale aj najobľúbenejšieho hráča, Puskás sa totiž do vlasti nevrátil.

Jeho zahraničné začiatky neboli ľahké. Po odohraní niekoľkých neoficiálnych zápasov za španielsky Espanyol Barcelona dostal dvojročný dištanc od Európskej futbalovej únie (UEFA). Vo veku 31 rokov sa ho v roku 1958 ujal Real Madrid. V kráľovskom klube už vo svojom druhom zápase strelil hetrik proti Sportingu Gijon. S Realom získal Puskás päť majstrovských titulov a tri tituly v PEM. Vo finále PEM v roku 1960 strelil Puskás za "biely balet" proti Eintrachtu Frankfurt štyri góly. V roku 1962 získal španielske občianstvo a v drese španielskej reprezentácie sa predstavil na svetovom šampionáte v Čile. Celkovo odohral štyri zápasy, ale neskóroval.

Aktívnu hráčsku kariéru ukončil v roku 1966. Futbalu sa venoval ako tréner. Najväčší trénerský úspech dosiahol s gréckym tímom Panathinaikos Atény, s ktorým sa v roku 1971 prebojoval do finále PEM, ale jeho tím prehral s Ajaxom Amsterdam. Ako tréner získal aj austrálsky majstrovský titul s tímom South Melbourne Hellas.

V roku 1991 sa vrátil natrvalo do Maďarska, kde sa v roku 1993 posadil na trénerskú lavičku maďarskej reprezentácie. Tú však viedol len v štyroch zápasoch. Zdravotné problémy začali trápiť legendu maďarského futbalu v roku 2000, kedy mu diagnostikovali artériosklerózu a neskôr aj Alzheimerovu chorobu. Po hospitalizácii v nemocnici zomrel 17. novembra 2006 v Budapešti.

Ferenc Gyurcsány, vtedajší maďarský premiér, v deň jeho smrti povedal: "Nastala zriedkavá chvíľa, keď celý národ smúti a pripomína si jedinú osobnosť. Neexistuje Maďar, ktorého by táto správa nezasiahla. Dnes sa v našich srdciach stalo niečo, o čom sme dúfali, že sa nikdy nestane. Ferenc Puskás nás síce ako človek opustil, jeho legenda však prežije navždy."
 
 
 
 
 

Vyberte región

mark